Står du arbetslös igen? Har du varit i arbete så länge att du känner dig rostig kring hur det faktiskt är att söka jobb, eller är det till och med så att du söker och söker men aldrig får ett erbjudande så nära som en intervju? Det kan kännas svårt och omotiverande att gång på gång få beskedet i sin mejl att arbetsgivaren tyvärr gått vidare med andra sökanden. Du kanske undrar vad dessa andra haft som inte du har och hur du ska bli mer attraktiv på arbetsmarknaden. Hur du ska få till en intervju helt enkelt, och så småningom landa ett jobb så att du kan försörja dig. I dagens läge kan det till och med vara så svårt att få en deltidsanställning, så hur ska man göra för att optimera ens chanser och till och med jobba med något man tycker om? Jo, det finns faktiskt lite effektivare alternativ än Arbetsförmedlingens platsbanken.

 

Effektivisera ditt jobbsökande

Sanningen är att det finns en massa lediga jobb där ingen är medveten om att söka dem. Många vänder sig för jobbsökande till Arbetsförmedlingen och platsbanken och många andra alternativ, och andra får ett jobb som en skänk från himmel genom kontakter. Om man inte har en sån tur kan det kännas frustrerande att söka jobb manuellt och att skriva ett någorlunda anpassat personligt brev till vartenda arbetsgivare för att faktiskt inte verka helt fantasilös då de bläddrar igenom ett hundratals ansökningar. https://autojobb.nu/ är en fantastisk sida som sköter arbetssökandet automatiskt efter en liten ansträngning. Det gör att du kan få tid att söka jobb på fler sätt, eller att du bara kan luta dig tillbaka eller göra något du tycker om medan ett större antal arbetsgivare läser din ansökan som passar till fler mottagare. Detta är en tjänst som låter dig matchas med de jobb du är intresserad av och dessutom låter dig skicka iväg ansökan till flera parter på samma gång så att du slipper söka manuellt. Det kan du förstås göra ändå, men faktum är att de flesta som söker jobb klagar just på det att det tar så lång tid att skriva, anpassa och skicka CV och personligt brev till varje arbetsgivare. Värre är det dessutom när man ska registrera sig på olika sidor som arbetsgivaren kräver att man söker genom. Fördelarna är att du sparar tid, och att du ökar dina chanser att få ett jobb då du har fler järn i elden. Sen hoppas man på att du kan välja och vraka så att du får det jobb du gärna vill ha. På så sätt slipper du också vänta i flera veckor på negativa svar efter varandra istället för att åtminstone ha förberett en plan B. Det är enkelt och snabbt att komma igång med autojobb, och du kan till och med få hjälp med att göra ditt CV slagkraftigt. Sök lediga jobb i Stockholm redan idag, och lediga jobb i resten av landet för att komma i kontakt med arbetsgivare nu.